Tízéves a miskolci Pannon-tenger Múzeum

2023. 04. 18.

Az idő mindent megszépít – mondják, gondolják, tapasztalják sokan, még ha ez nem is mindig igaz. De mi a helyzet azzal, ami korábban is szép, kalandos, felemelő élmény volt? Kétségtelenül még szebbé válhat, és ha a történelem elég ügyesen vonja rá a patinát, talán egyszer legendásnak is érezhetjük.

A miskolci Pannon-tenger Múzeumon 2023-ban már a tízedik évi patina képződik épp a szemünk előtt, és e szokatlan nevű kiállítóépület kiállításaira, valamint a benne, érte dolgozók teljesítményére méltán lehetnek büszkék a „gazdái”, a Herman Ottó Múzeum és Miskolc Város Önkormányzata.

Az Őserdei ösvényeken – A bükkábrányi mocsárciprus-erdő és kora, A Kárpátok ásványai, és 2019-től a Dinók Földjén – MezoZOOikum című állandó tárlatok több mint 160 ezer regisztrált látogatót vonzottak be hidegben és melegben egyaránt egy kis könnyed, de megbízható tanulásra és rengeteg játékra. A természettudományok szinte bármely területe rendkívül hálás téma. Az ásványok, az őslények és a Föld titkai pedig valódi kalandokkal kecsegtetnek még a négy fal között is!

A több száz magyar és idegen nyelvű tárlatvezetés, az ezres nagyságrendben lebonyolított, sok tízezer gyermeket elérő múzeumpedagógiai foglalkozások mellett számos időszaki kiállítás, sőt, a kőkemény tudomány is otthonra talált nálunk. Tíz hazai és nemzetközi konferenciát rendeztünk és fogadtunk be. Látogatóink és vendégeink az Antarktisz kivételével már minden kontinensről érkeztek hozzánk.

A Pannon-tenger Múzeum persze nem csak egy kiállítóhely vagy egy rendezvényhelyszín, de tudományos műhely is. A 2013. november 20-i megnyitó előtt már egy évvel megalapítottuk a Földtörténeti és Természetrajzi Tárat, melynek a nulláról induló gyűjteménye mára több mint 1500 darabot számlál és legidősebb leleteivel 400 millió évet ível át. A legértékesebb fosszíliák között nem is egy akad, melyet magángyűjtők adományoztak nekünk. A legfiatalabb mindössze tízévesen döntött mellettünk!

Az új épület lényegében megmentette a nagyhírű ásványgyűjteményünk legszebb darabjait a raktáraink sötétjétől, és helyette egy különösen színpompás és bárki számára elérhető vizuális és tudományos élmény lehetőségét kínálja immár tízedik éve.

Mindez persze nem jöhetett volna létre, ha nincs az isteni gondviselés, a természet különösen szerencsés játéka, valamint a bányászok gondossága és becsülete, azaz ha nem kerülnek napvilágra 2007 nyarán a bükkábrányi 7 millió éves ősfák. A múzeum és a lignitbánya számára kétségtelenül hatalmas feladat volt már a több tonnás fosszíliák felmérése, kimentése, elhelyezése és konzerválása is akkor, amikor új épületről, kiállításról még szó sem volt. Az egykori kutatásvezető szavaival élve viszont: „Nem tudtuk, hogy lehetetlen, ezért megcsináltuk.” Valahogy így született meg később a Pannon-tenger Múzeum is…

Ma már egyre többet kutatunk terepen, mind jobb helyekre publikálunk, óvodásoktól a szép korúakig, jómódútól a hátrányos helyzetűig, sportolótól a látás-, hallás- és mozgássérültekig mindenkit igyekszünk becsábítani az életünkbe. Mindeközben készülünk a következő nagy attrakciónkra, egy eddig általunk még be nem mutatott földtörténeti kor tárlatának megépítésére.

Mi biztosan tovább írjuk a saját történetünket. Jöjjön, legyen része Ön is!

Dr. Szolyák Péter igazgató (Herman Ottó Múzeum)