A Kárpátok ásványai

állandó kiállítás

A Kárpátok Dévénytől az Al-Dunáig terjedő, mintegy 1500 km hosszúságú hegységvonulata mindenekelőtt földrajzi kategória, mivel geológiai felépítését tekintve egymástól jelentős mértékben eltérő részekre osztható. Területén hat ország osztozik, nevezetesen Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország, Ukrajna és Románia. Ásványtani értelemben rendkívül érdekes területről van szó, hiszen a világon ismert mintegy 4700 ásványfajból csaknem 1300 megtalálható a területén. Körülbelül 70 azon ásványfajok száma, amelyet a világon először a Kárpátokból írtak le.

A Kárpátok ásványkincseit már az őskorban bányászták, ásványtani változatossága pedig már Agricola idejéből, vagyis a 16. század közepétől ismert. Az ásványgyűjtésről szóló első írásos dokumentumok is ebből korszakból származnak. Az idők folyamán számos ásványgyűjtemény jött létre, melyek azonban a történelem viharaiban jórészt megsemmisültek, vagy töredékesen maradtak ránk.

A miskolci Herman Ottó Múzeum Ásványtára 1980-ban létesült. Választott profilja a magyarországi lelőhelyek ásványainak, ásványtársulásainak minél teljesebb begyűjtése, megőrzése, tudományos feldolgozása és bemutatása. Az utóbbi évtizedben azonban a gyűjteményfejlesztésben egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a Kárpátok határon túli területeiről származó ásványok is. A szisztematikus gyűjtemény fejlesztésének köszönhetően magyarországi anyagát tekintve a Herman Ottó Múzeum rendelkezik a legnagyobb és legteljesebb ásványgyűjteménnyel, de kollekciójában a Kárpátok határon túli lelőhelyeinek példányai is szép számmal képviselve vannak.

A „Kárpátok ásványai” állandó kiállítás a Pannon-tenger Múzeum déli tömbjében, két szinten, mintegy 140 négyzetméteres összterületen, kb. ezer példányon keresztül mutatja be a hegységrendszer ásványvilágát földrajzi bontásban, nyugatról kelet felé haladva. Az anyag összeállítását az esztétikai érvek mellett a tudományos szempontok határozták meg. Találkozhatunk olyan ásványokkal, amelyeket kirándulásaink során magunk is gyűjthetünk, de betekintést nyerhetünk a bányák mélyéről előkerült példányok csodálatos birodalmába is. Számos, nemzetközi tekintetben kiemelkedő értékű darabot megtalálhatnak itt: pl. kősó Wieliczkáról, kvarc Selmecbányáról, pszeudo-malachit Libetbányáról, mellit Csordakútról, malachit és azurit Rudabányáról, antimonit Erzsébet-bányáról, rodokrozit Kapnikbányáról, andradit Vaskőről és Dognácskáról, valamint nemesfém-telluridok Nagyágról. Maradandó élményt nyújthat az ibolyántúli fénnyel megvilágított vitrinekben elhelyezett világító ásványok misztikus világa, mely egy külön helyiségben kerül bemutatásra.

Részletesebb ismertető: Kárpátok ásványai - Ásványtár (hermuz.hu)